Starzenie się jako etap życia człowieka.


Obecnie obserwujemy wzrost odsetka ludzi starych w całej populacji. Dotyczy to zarówno osób w wieku 65 lat, jak i osób bardzo starych czyli po 75/80 roku życia. Proces ten określany jest mianem „podwójnego starzenia się”. Dodatkowo prognozy wskazują, że w najbliższych latach proces ten ma nadal postępować. Na kontynencie europejskim grupa ludzi starszych ma do 2025 roku zwiększyć się o 60%.
Według J. Witkowskiego starzenie się jest procesem, w którym zwiększa się śmiertelność; zachodzą istotne zmiany w tkankach; adaptacja bodźców środowiskowych zmniejsza się; a podatność na choroby ulega zwiększeniu.
Starzenie się można charakteryzować biorąc pod uwagę różne punkty widzenia. Można rozróżnić starzenie się ze względu na płeć – kobiece, męskie; ale także podział na starzenie pierwotne i wtórne; normalne (fizjologiczne), patologiczne oraz przedwczesne; biologiczne, psychologiczne oraz społeczne; pasywne oraz aktywne; przyśpieszone oraz spowolnione.
 punktu widzenia realizowanego projektu w opracowaniu zostanie omówione starzenie się w aspekcie społecznym.
Społeczne starzenie się to przede wszystkim uwzględnienie roli człowieka starego w społeczeństwie, jego statusu społecznego, zmiany stylu życia i przemiana potrzeb, a także styl postrzegania osób starszych przez środowisko w którym żyją. Osoby starzejące się mają więc przed sobą do pokonania kryzys, który wiąże się z licznymi zmianami wprowadzanymi do dotychczasowego życia. Zmiany te często polegają na zakończeniu aktywności zawodowej, co może prowadzić do degradacji jednostki w systemie społecznym. Spada przy tym jej poczucie własnej wartości, co może doprowadzić do wycofywania się z życia społecznego. Proces ten dodatkowo pogłębiają problemy zdrowotne i brak wystarczającego zabezpieczenia ekonomicznego.
W polskich realiach w procesie starzenia się człowieka:
·         Powstaje niechęć do samego siebie
·         Oraz niechęć do dokonywania poważnych zmian w swoim życiu
·         Następuje proces odseparowania się od innych na skutek pogorszenia funkcji biologicznych organizmu
·         Zwiększa się skłonność do introwertyzmu
·         Występuje konieczność ograniczenia wydatków
·         Nasila się także niepokój o własne zdrowie i życie.[1]
·         Starzejący się człowiek jest więc szczególnie narażony na wykluczenie społeczne oraz obniżenie dotychczasowego tempa życia.

TRUDNOŚCI OSÓB STARSZYCH
Jak zauważa E. Erikson starość jest etapem w życiu, w którym człowiek ma do wypełnienia wiele zadań. Jest to przede wszystkim zaakceptowanie swojego życia, przekierowanie zainteresowań, aktywności i energii na inne sfery życia i nowe role, ale także rozwój stosunku do śmierci.
Nie każdemu jednak, zaakceptowanie nowej sytuacji życiowej przychodzi łatwo. W wieku podeszłym może wystąpić także tzw. mnoga patologia, która przejawia się w tym, że u jednej osoby występuje kilka dolegliwości jednocześnie. Do takich dolegliwości zaliczamy:
·         Zmniejszenie szybkości reakcji i siły organizmu
·         Obniżenie czynności poznawczych
·         Depresja
·         Słabnięcie funkcji narządów.
Do powyższych trudności należy doliczyć także stres oraz rozczarowanie i rozżalenie spowodowane:
·         Śmiercią współmałżonka, przyjaciół, bliskich
·         Niewystarczające zasoby finansowe
·         Brak należytej opieki ze strony bliskich
·         Utratą roli zawodowej
·         Czasem wolnym, który nie każdy potrafi sobie zagospodarować
·         Cierpienie fizyczne i psychiczne spowodowane chorobą.[2]


[1] I. Korcz, „Gerontologia a polityki: wstęp do geropolityki”, w „Osoby starsze wobec polityki. Rola osób starszych w kształtowaniu polityki”, pod red. M. Krzysztofik, D.Gauza, Wydawnictwo Majus, Zielona Góra 2010, s. 48.54
[2] A. Nowicka, „Wybrane problemy osób starszych”, Wydawnictwo Impuls, Krakó1) 2010, s. 22-24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.